Trénink rychlostních disciplín

12.03.2016

Zima, dřina a odhodlání... tak by se dal popsat březnový tréninkový víkend.

O víkendu 12. - 13. 3. se na ranči Ježkův Mlýn v Hoštce u Roudnice nad Labem konalo soustředění zaměřené na rychlostní disciplíny. Tuto akci, která vznikla poměrně narychlo na popud a ze zájmu samotných jezdců, uspořádala NBHA ve spolupráci s rančem Ježkův Mlýn. Samotný trénink měl na starost úspěšný jezdec Vláďa Šedivý za pomoci Ivety Šedivé.

Ačkoliv jaro je stále někde v nedohlednu, alespoň soudě podle počasí posledních dní, do Hoštky se sjel rekordní počet účastníků. Většina jezdců měla za sebou již alespoň základní přípravu na rychlostní disciplíny, ale protože opakování je matka moudrosti, sobotní dopoledne bylo v duchu opakování a připomenutí úplných základů. Základů nejen pro rychlostní disciplíny, ale především pro uvolnění a správné opohybování koně před samotným tréninkem.

Přesto, že všichni jezdci již toto cvičení absolvovali (a jistě absolvují i běžně doma, že? :-), představovalo pro většinu z nich největší potíž, a tak bylo potřeba se tomuto cviku řádně věnovat. Ačkoli toto cvičení zabralo poměrně dost času, nelze jej urychlit ani ošidit. Důležité je také učit se z chyb nejen vlastních, ale i z cizích, a proto i pozorování ostatních jezdců a koní při práci je mnohdy velkým přínosem, nehledě na to, že jak jezdci, tak koně si při takovém pozorování mají alespoň šanci odpočinout a nasbírat síly na další cvičení.

To už bylo o něco živější a zábavnější. Jezdci se rozdělili do dvou skupin, přičemž jedna skupina trénovala s Ivetou uvolněné obraty, přistavení a plynulé přechody na sudech a jezdci v druhé skupině trénovali s Vláďou přistavení, ustupování a obraty s pomocí kuželů, až se postupně dostali k trénování diciplíny pole bending. Poté se obě skupiny vyměnily a pilovalo se, co bylo potřeba, až do doby než sluníčko zapadlo a nad jízdárnou se setmělo.

Večer se pak teoretizovalo nad sklenkou (přesněji spíš lahvinkou :-) něčeho dobrého a probíraly se znalosti a vědomosti načerpané uplynulý den. Nedělní ráno pak bylo následkem sobotního dne i večera pro leckteré zúčastněné poněkud náročnější :-) Přesto se vyhoupli do sedla a jelo se dál. Ve skupinách se pokračovalo i nedělní dopoledne. V krátkosti se zopakovaly cviky ze soboty, na které navazovaly další a posléze už se trénoval samotný patern.

Víkend utekl jako voda. Skoro bychom mohli říct, že byl příliš krátký. Na druhou stranu, není všem dnům konec a součástí příprav a tréninku je také umět o věcech přemýšlet, a na to je potřeba určitý čas, odstup a nadhled. Věřme, že si každý z tréninku odvezl zase kousek skládačky, která časem dostane jasný obrys.

A jedna dobrá zpráva pro všechny, kteří by se rádi podobného kurzu zúčastnili a na tento se již nedostali, před začátkem sezony jsou v plánu další kurzy zaměřené na přiježděnost koně a přípravu k rychlostním disciplínám.

FOTOGALERIE