EUROPEAN CHAMPIONSHIP TRAVAGLIATO

10.01.2022

Již tradičně se s koncem sezóny konal také evropský šampionát v italském Travaglitu. Letos jsme na něm jako Česká republika měli hojné zastoupení v podobě hned několika jezdců. Těmi byli: Barbora Kodadová, Matěj Kopecký, Klára Kopecká, Kristýna Tesařová, Vladimír Šedivý a Iveta Šedivá.

A jak se v Itálii našim jezdcům dařilo a líbilo?


BARBORA KODADOVÁ A SPEEDY RAP ARROW

V Travagliatu se ti podařil historicky asi nejlepší český výkon v disciplíně pole bending za poslední dobu - jaký z toho máš pocit?

 Pořád tomu nemůžu uvěřit! Dostat se do první divize a ještě k tomu na evropském šampionátu je pro mě doslova splněný sen! Nikdy předtím se nám nepodařilo zajet čas pod 21 sekund, takže když jsme dojeli finálovou jízdu a já jsem na displeji viděla čas 20,6 - byl to úžasný pocit. Je to náš zatím největší úspěch v naší závodní kariéře a ten moment jsme si neskutečně užili.

Máš nějaké speciální cviky, či postupy na trénink této disciplíny?

Náš trénink před závody je složen především ze cviků od mých trenérů, dále pak z těch, které jsem okoukala od ostatních barelových jezdců a trenérů - nejvíc jsem jich právě získala na takovýchto závodech, kde se to skvělými jezdci jen hemží. Hodně mi pomáhala moje kamarádka a trenérka Iwonka Loch (prezidentka polské NBHA, pozn. aut.), jí určitě vděčím za spoustu užitečných rad, které opravdu fungují a moc mi pomohly. 
Můj kůň už ví, co má v pole bendingu (i barrel racingu, ponz. aut.) dělat, a tak se snažím dobře sedět, moc mu nesahat do huby a vést ho tak, aby naše jízda byla co nejvíce plynulá a zároveň rychlá.

Kdyby sis měla vybrat mezi tyčemi, nebo barely - co by to bylo?

To je těžká otázka. Baví mě oboje. V pole bendingu je podle mě větší prostor na to udělat chybu - tyče většinou více padají než barely , ale zase je to pro mě větší adrenalin. Před barrel racingem jsem o něco klidnější -  to však neznamená lepší výkon, což se mi zrovna v Travagliatu dost potvrdilo.

Každá z těch dvou disciplín má něco do sebe, proto přeci jezdím obě! 

Kdyby si měl mezi těmi disciplínami vybrat Speedy, co by si podle tebe vybral?

U Speedyho nevím, jelikož u všech startů projevuje radost stejně, ale vzhledem k jeho tělesné stavbě - malý, krátký, mrštný - je právě pole bending jeho disciplína.


KLÁRA KOPECKÁ A TEEPEE DESTINY

Byly to tvoje první zahraničí závody - jak sis to užila? Dalo ti to něco?

Ano, poprvé jsem byla v zahraničí na závodech a rovnou s koněm! Jsem vděčná, že se takováto příležitost naskytla. Byl to super týden se skvělou československou partou a pro mě obrovská závodní zkušenost.

Je něco z čeho si byla překvapená? Co z českých závodů třeba neznáš? 

Celkově z toho v jakém měřítku to tam je. Jak to mají organizačně zvládnuté a asi nejvíc z rychlosti úpravy arény.

Jak tvůj kůň zvládl ten dlouhý transport? Podal stoprocentní výkon v jiném podnebí?

Cesta byla skoro nekonečná, ale naštěstí jsme neměli žádné komplikace a koně to zvládli v pohodě. Vyrazili jsme s předstihem, aby měli dost času si po cestě odpočinout. Teplota byla o pár stupňů vyšší než u nás, ale na výkon to nemělo vliv. Můj kůň podává vždy stoprocentní výkon, jenom se mnou je to horší... (haha).

Podařilo se ti zajet skvělé časy. Měla si třeba pocit, že vám větší aréna s lepším povrchem více vyhovuje? Co na vaše úspěchy říkáš?

Podařilo se nám zajet jednu hezkou, rychlejší jízdu, se kterou jsem byla moc spokojená. Povrch tam byl špičkovej a seděl nám. Větší aréna také vyhovuje, protože mám víc času na přistavení koně k druhému barelu.

Co bys doporučila jezdcům, kteří třeba účast na podobných závodech také zvažují?

Aby určitě jeli! Stojí to za to vyvézt ty naše hajtry... /haha/ ...a zasoutěžit si s top koňma na světové úrovni. Když to člověk vidí, tak si říká, že to celé, co dělá má nějaký smysl.KRISTÝNA TESAŘOVÁ A DICK HILL BARS

Zhodnocení evropského šampionátu naší prezidentkou NBHA CZ

Letošní ročník evropského poháru byl mimořádně povedený. To, že byl loňský ročník zrušený, se určitě odrazilo na množství startovních dvojic (které bylo opravdu vysoké - účastnilo se přes 300 koní). Mimo kontroly covidpasů u brány se dění kolem covidu naštěstí na atmosféru závodů absolutně nepodepsalo.Všude byla znát radost z toho, že se závody letos konají normálně.

Letos česká výprava patřila k těm početnějším, za což jsem moc ráda. To, aby Česká Republika jednoznačně patřila na "barelovou mapu" Evropy bylo v počátcích české NBHA jedním z mých cílů a přání, a letos, při slavnostním nástupu, jsem si při pohledu na celou naši ekipu uvědomila, jak moc hrdá prezidentka mohu být,a že my všichni - členi a příznivci NBHA CZ - jsme to vlastně dokázali. Všem účastníkům patří můj obrovský dík za jejich snahu a výkony. A také za to, že dáváme znát , že s českým týmem je potřeba do budoucna počítat :-)MATĚJ KOPECKÝ A BIG JOE