EUROPEAN CHAMPIONSHIP TRAVAGLIATO

10.01.2022

Již tradičně se s koncem sezóny konal také evropský šampionát v italském Travaglitu. Letos jsme na něm jako Česká republika měli hojné zastoupení v podobě hned několika jezdců. Těmi byli: Barbora Kodadová, Matěj Kopecký, Klára Kopecká, Kristýna Tesařová a dokonce i jezdci mimo NBHA - Vladimír Šedivý a Iveta Šedivá.

A jak se v Itálii našim jezdcům dařilo a líbilo?


BARBOBA KODADOVÁ A SPEEDY RAP ARROW

V Travagliatu se ti podařil historicky asi nejlepší český výkon v disciplíně pole bending za poslední dobu - jaký z toho máš pocit?

 Pořád tomu nemůžu uvěřit! Dostat se do první divize a ještě k tomu na evropském šampionátu je pro mě doslova splněný sen! Nikdy předtím se nám nepodařilo zajet čas pod 20 vteřit, takže když jsme dojeli finálovou jízdu a já koukla na časomíru a viděla čas 20,6 tak jsem to mu prostě nemohla uvěřit. Je to náš zatím největší úspěch v naší závodní kariéře a ten moment jsem si moc užila. Samozřejmě bych ráda poděkovala všem přátelům a trenérům, kteří semnou sdíleli své rady a zkušenosti. Chci moc poděkovat svému příteli, který je vždycky mou oporou, mojí rodině a samozřejmě i svému koni, který je občas oříšek ale nakonec v těch těžkých chvílích mi vždycky ukáže, že nebojuje proti mě, ale po mém boku - takže díky Speedy!

Máš nějaké speciální cviky, či postupy na trénink této disciplíny?

Náš trénink před závody je složen ze cviků, které mám od svých trenérů, nebo z těch co jsem někde okoukala a líbili se mi. Hodně mi před těmito závody pomáhala moje kamarádka a trenérka Iwonka Loch (prezidentka polské nbha, pozn. aut.), které určitě vděčím za spoustu užitěčných rad, které opravdu fungují a moc mi pomohli. Můj kůň už ví co má v pole bendingu (i barrel racingu, ponz. aut.) dělat a tak se jen snažím dobře sedět a moc mu nesahat do huby, protože každá chyba při obratu vás může stát hodně času.

Kdyby sis měla vybrat mezi tyčemi, neboo barely - co by to bylo?

Kdybych si měla vybrat mezi tyčemi nebo barely... Je to těžká otázka. Baví mě oboje. Pole bending je trochu složitější asi o to, že je tam více prostoru udělat chybu. Také ty tyče více padají než barey - ikdyž tyč sem za tyhle závody neshodila ani jednu, zatímco barel jo... Takže to někdy neplatí. Když mě čekají barely tak asi nejsem tolik nervózní jako před tyčemi, takže si je víc užiju, ale zase tyče jsou víc adrenalin... Takže bych si asi vybrala tyče.

Kdyby si měl mezi těmi disciplínami vybrat Speedy, co by si podle tebe vybral?

U Speedyho nevím. U všech startů projevuje radost stejně, ale vzhledem k jeho tělesné stavbě - je malý, krátký a mrštný - tak je předurčen asi spíš k pole bendingu.


KLÁRA KOPECKÁ A TEEPEE DESTINY

Byly to tvoje první zahraničí závody - jak sis to užila? Dalo ti to něco?

Ano, poprvé jsem byla v zahraničí na závodech a rovnou s koněm! Jsem vděčná, že se takováhle příležitost naskytla. Byl to super týden se skvělou československou partou a pro mě obrovská závodní zkušenost.

Je něco z čeho si byla překvapená? Co z českých závodů třeba neznáš? 

Celkově z toho v jakém měřítku to tam je. Jak to mají organizačně zvládnuté a asi ejvíc z rychlosti úpravy arény.

Jak tvůj kůň zvládl ten dlouhý transport? Podal stoprocentní výkon v jiném podnebí?

Cesta byla skoro nekonečná, ale naštěstí jsme neměli žádné komplikace a koně to zvládli v pohodě. Vyrazili jsme s předstihem, aby měli dost času si po cestě odpočinout. Teplota byla o pár stupňů vyšší než u nás, ale na výkon to nemělo vliv. Můj kůň podává vždy stoprocentní výkon, jenom semnou je to horší... (haha).

Podařilo se ti zajet skvělé časy. Měla si třeba pocit, že vám větší aréna s lepším povrchem více vyhovuje? Co na vaše úspěchy říkáš?

Podařilo se nám zajet jednu hezkou, rychlejší jízdu, se kterou jsem byla moc spokojená. Povrch tam byl špičkovej a seděl nám. Větší aréna také vyhovuje, protože mám víc času na přistavení koně k druhému barelu.

Co bys doporučila jezdcům, kteří třeba účast na podobných závodech také zvažují?

Aby určitě jeli! Stojí to za to vyvézt ty naše hajtry... /haha/ ...a zasoutěžit si s top koňma na světové úrovni. Když to člověk vidí, tak si říká, že to celé, co dělá má nějaký smysl.