GOLDEN BUCKLE BARREL RACE

20.11.2021

Letos na evropské barelové jezdce čekala v sezóně jedna specialitka - GOLDEN BUCKLE BARREL RACE! Možná to nebyl největší závod na počet startů, ale rozhodně byl největší co se výše finančních výher týče. Navíc se ho účastnili i jezdci z USA a Brazílie a to hned ti nejlepší! 

S dotací 120 tis euro přitáhl tento závod pozornost všech, kdo se v Evropě disciplíně barrel racing věnují. My bychom rádi vypíchli zejména úspěch jedné z našich českých reprezentantek - Barbory Kodadové a jejího koně Speedy Rap Arrow. Ta se závodu velmi úspěšně zúčastnila a podařilo se jí vybojovat i přezku za první místo ve druhé divizi v kategorii dívčího závodu!

Rozhovor s Barčou níže!

Barča a Speedy při závodu

Barča a Speedy pózují s přezkou

Přezka za druhou divizi Golden Buckle Ladies


Na fotce Barča s influencerkou a barrelovou jezdkyní Jennou Smeenk a NFR Qualifier jezdkyní Ivy Conrado.


Jak se ti speciální závod jako je Golden Buckle líbil a jak sis o užila?

Golden Buckle byl pro mě bomba! Závod se odehrával v nádherném areálu Horses Riviera Resort v Catolice (v Itálii). Když jsem se podívala na startovní listinu, která byla nabitá top evropskými a americkými jezdci, tak jsem si jenom říkala "Bože! Já startuju mezi nima, co tam budu dělat...". Byla to prostě skvělá zkušenost a příležitost jak pro mě, tak pro mého koně a jsem za to vděčná. Takže ano, závod se mi líbil moc a užila jsem si to na sto procent!

V čem je takový závod jiný oproti těm českým?

Oproti českým závodům je tu největší rozdíl v počtu startujících a tím pádem i o mnoho větší konkurenci. To je ale také důvod, proč věřím, že stojí za to si takové závody vyzkoušet a změřit své síly s v podstatně rozsáhlejším startovním poli plném skvělých jezdců a koní. Dalším rozdílem je určitě kvalita povrchu na aréně, který má samozřejmě velký vliv na výkony koní. U nás máme takových vyhovujících povrchů pro rychlostky zatím nedostatek. Na druhou stranu nemůžu říct, že by pro mě závody u nás znamenali míň než závody v zahraničí, každý závod je pro mě radost a nová zkušenost. A co se týče finanční stránky, tak tady je určitě velký rozdíl. Na Golden Buckle jsme se museli trochu plácnout přes kapsu, ale určitě to stálo za to!

(Jeden start na Golden Buckle stál 500 euro.)

Jaké to bylo postavit se američanům a brazilcům? Překvapili tě nějak?

Setkat se na živo s tak významnými americkými jezdci byl samozřejmě obrovský zážitek a startovat s nimi ve stejném závodě ještě lepší! Musím říct, že byli všichni hrozně milí, ochotní se s vámi zastavit a popovídat si. V ten moment jsem se trošku zastyděla za svojí angličtinu, protože kdybych uměla lépe mluvit tak by byla naše konverzace trochu duchaplnější, takže mě to zase namotivovalo se učit anglicky. Protože na zahraničních závodech vám čeština prostě nestačí. Ať už jde o americké nebo evropské jezdce, vždycky sleduju jejich jezdecké metody a cviky a ty které se mi líbí se pak třeba snažím zapojit do tréninků s mým koněm. To jsou právě zase ty zkušenosti, které vám to dá, protože vidět to naživo je prostě jiný něž vidět to v televizi nebo na internetu.

Popiš nám prosím tvé pocity z tvých jízd.

Všechny jízdy jsem si hrozně moc užila! I když nebyly úplně podle mých představ. Udělala jsem tam několik chyb, které mě hned v první jízdě stáli shozený barel. Další kolo jsem se pak snažila být opatrnější a hodně jsem při jízdě Speedyho kontrolovala, protože se mi začal do barelů trochu tlačit po pleci. Snažila jsem se první kolo zajet čisté jízdy a celkově jsme se pak umístili někde v polovině startovní listiny, což pro mě vzhledem k mým ne úplně dokonalým jízdám byl celkem úspěch. Poslední den jsem se zúčastnila ještě barrel race kategorii ladies a tam se mi povedla zajet celkem slušná jízda. Pak pro mě bylo úplně ohromným překvapením, když mě vyhlásili jako vítěze druhé divize. Stát tam mezi těmi všemi skvělými jezdci uprostřed té ohromné arény a převzít výhru v podobě krásné přezky bylo neskutečný... A pro mě i pro mého přítele, který mi je vždy neskutečnou oporou, to byl velmi dojemný zážitek, takže jsem odjížděla úplně šťastná.

Barča a její přítel Marek

Předávání přezky uprostřed velké arény americkou jezdkyní Jennou Smeenk

Barča a Pete Oen