EUROPEAN CHAMPIONSHIP 2022

23.06.2022

V italské Cremoně v areálu Fiera Cavalli se ve dnech 19. - 22. května konal letošní evropský šampionát v disciplínách barrel race a pole bending.

Tak jako vždy, i letos, se tohoto závodu účastnilo početné startovní pole jezdců. Českou republiku tentokrát reprezentovala jediná česká zástupkyně - Bára Kodadová s koněm Speedy Rap Arrow, ale je potřeba zmínit, že NBHA CZ zde měla své zastoupení i prostřednictvím reprezentantů z Polska - Darek Rogala s koněm Omen a Edyta Wojewoda s koněm Hypatia, kteří jsou členy naší asociace.Pro Darka a Edytu byl tento závod premierou v účasti na závodech takového kalibru jakým je evropský šampionát, a proto byli plni napětí a očekávání.                                                          Napětí a nervozitu však brzy vystřídala radost a euforie z toho, že jsou se svými koňmi opravdu v Itálii na závodech, že mají možnost nasbírat nové zkušenosti a poznat nové přátele, a tak si svou premieru pěkně užívali.                                                                                                                         Jak známo, Darek Rogala je velký srandista a bavič, ale také chlapík s velkým srdcem, na němž vidíte, že tento sport dělá s láskou, a tak se Omen po káždé jízdě dočkal náležité odměny a Darek měl stále úsměv od ucha k uchu. Také publikum tuhle smršť pozitivní energie odměnilo velkým potleskem. Ve finále, po součtu časů v disciplíně pole bending, obsadili 4. místo ve 3D  a celkové 13. místo v žebříčku a dosáhli tak i na finanční výhru.Edyta Wojewoda s Hypatkou startovaly v disciplíně barrel race. V prvním a druhém kvalifikačním kole sice shodily barel, ale nevzdaly to a ve finále zabojovaly a  zajely pěknou jízdu s platným časem. Bylo vidět, že i Edyt byla z účasti na evropském šampionátu velmi nadšená a spokojená. A o to přeci jde!Naše česká zástupkyně, Bára Kodadová, hájila barvy naší země v obou vypsaných disciplínách, tedy jak v barrel race, tak v pole bendingu.                                                                                       V závodu barrel race měli, Barča a Speedy, ze všech tří startů platné časy, které byly velmi vyrovnané a umisťovali se s nimi v první polovině 3D. Po druhém kvalifikačním kole a finálové jízdě obsadila tato dvojice 14. místo ve 3D a celkové 86. místo ze 172 startujících, tedy umístili se přesně v polovině evropského žebříčku.                                                                                              Také v disciplíně pole bending zajela naše dvojice platné časy ve všech třech kolech a i tyto časy byly velmi vyrovnané. Po finálové jízdě se Barča a Speedy umístili na dotované 3. pozici ve 2D a v celkovém žebříčku evropského šampionátu v disciplíně pole bendig obsadili a vlastně i obhájili 6. místo, které jim náleželo také na loňském evropském šampionátu.

Celkově byl letošní evropský šampionát v Cremoně, ostatně jako vždy, velmi dobře technicky zabezpečen a proběhl tak bez obtíží a na vysoké úrovni.                                                                 A stejně tak jako si jej užili naši přátelé z Polska, kteří netušili co je čeká, doporučujeme všem českým jezdcům, kteří se chtějí někam posunout a myslí to se svým koněm a závoděním vážně, aby vyrazili (i kdyby třeba pro začátek jen bez koně takové závody omrknout) a zažili tu atmosféru, viděli výkony ostatních a předních evropských jezdců a koní, nasbírali cenné zkušenosti a třeba poznali nové přátele.