EQUITA LYON 2014

15.11.2014

A příští rok jedeme znova!
S tímhle odhodláním a obrovským nadšením jsme vyrazili z Lyonu z výstavy Equita Lyon ve Francii, kde proběhlo mimo jiné Mistrovství Evropy v Barrel race. Za Českou republiku v této disciplíně startovala Kristýna Tesařová a Vláďa Šedivý. Tolik adrenalinu a ječení fanoušků, dupání a řádění na tribunách při závodech si asi každý jezdec přeje při svojí jízdě někdy zažít. Co si budeme nalhávat, závody v našich českých končinách něco takového prostě postrádají. Přitom, ať si říká kdo chce co chce, takový řev fanoušků, potlesk a povzbuzování, to je to, co člověka a koně vyhecuje k těm nejlepším výkonům. Pravda, v aréně, kde zrovna probíhal pleasure nebo klasický parkur byste slyšeli spadnout špendlík, jaké tam panovalo ticho a napětí. K barrel race ale taková vřava prostě patří a diváci sledující tuhle disciplínu to dobře vědí. Jasným důkazem byly časy, které padaly zejména ve druhém kvalifikačním kole. Osm nejrychlejších jezdců postupovalo do finále hned z prvního kola, které se jelo dopoledne. Ostatní si to rozdali ještě v odpoledních hodinách. A to byla teprve podívaná! Úroveň jezdců byla různá, ale při těch nejostřejších jízdách jsme skutečně všichni tajili dech. To byl adrenalin! 

Vláďovi se Shockem se první jízda opravdu povedla. Technicky bezchybná a opravdu precizní. Na nejrychlejší dvojici sice ztráceli, ale dlouho se drželi v první osmičce. Věřili jsme, že postup do finále klapne. Rozhodně to není nic nemožného. Ovšem posledních pár dvojic přece jen Vláďu a Shocka z postupující osmičky vyšouplo. Kristýna s Dickem zajeli pěknou čistou jízdu, na které bylo vidět, že Dick je opravdový exhibicionista. Celou jízdu se vyloženě kochal a užíval si burcující arénu, kde právě on byl v tu chvíli středem pozornosti :) Nebo to možná byla taktika matení soupeřů, protože druhá jízda Kristýnky a Dicka byla prostě pecka! Dali do toho úplně všechno a bylo to vidět na výsledném čase. Naprosto s přehledem byli mezi postupujícími. Až do posledních dvou startů. Tam opravdu rozhodovaly tisíciny vteřiny a bohužel rozhodly tak, že si Kristýna s Dickem finále tento rok nezajedou. Finále si nezajeli ani Vláďa se Shockem. Shock při druhé jízdě evidentně nebyl ve své kůži. Běžel čistě, technicky výborně, ale to samozřejmě nestačí. Finále jsme si tedy všichni vychutnali v roli diváků. Zajímavé bylo, že ve srovnání s druhým kvalifikačním kolem nepadaly ve finále takové rekordní a našlapané časy. I tak to ale byla jízda! 

Kromě zážitku ze samotných závodů jsme si zase odvezli další cenné rady, postřehy a zkušenosti. Například už teď víme, že na těchto závodech není dovoleno používat bič. To jsme předtím bohužel nevěděli a zrovna Shock je kůň, který potřebuje mezi prvním a druhým barelem trošku víc nabudit, aby věděl, že nejde jen o trénink, ale že zrovna teď opravdu závodí. Nelze se tedy spoléhat vždycky na to, na co jsme zvyklí. Je potřeba pozměnit trénink. Právě tohle byl pro Vláďu a Shocka velký nedostatek, který se na výsledku podepsal. Zkušenost číslo jedna. Zkušenost číslo dvě: U nás byl přelom října a listopadu, kdy se Equita konala, už poměrně mrazivý, ale ve Francii bylo přes den i víc než dvacet stupňů. A v hale, kde byli koníci ustájení, tam se dalo chodit v tričku, jaké tam bylo teplo. Z Dicka a Shocka si nejspíš museli ostatní koně dělat legraci... oproti ostatním totiž vypadali víc jako medvědi než jako koně. Výsledkem byli zpocení a poměrně unavení koně, i když vlastně jen stáli v boxu. Velmi významné ponaučení pro příště! A do třetice: Je nutné vzít si s sebou dostatečný, ale pro jistotu omezený obnos peněz a pečlivě připravený seznam věcí, které je nutně potřeba koupit. Ten seznam se totiž stoprocentně rozšíří přímo úměrně s množstvím stánků, které navštívíte. Rázem odjíždíte těžší o několik kilo strašně důležitých (většinou barevných a blýskajících se ;)) věcí, zato lehčí o několik výplat. Ale stojí to za to!


text: Iveta Kubátová

foto: Gabriela Aujeská