WORLD CUP 2017: PANAMA

29.12.2017

Konec sezóny je tu, časové tempo se zpomaluje a tak nacházím i pár chvil k napsání malé reportáže a zároveň poděkování...

Světový pohár v barelovém ježdění, první oficiálně konaný pod nově vzniklou asociací WBHA, se uskutečnil koncem května 2017 nedaleko hlavního města Panamy - Panama City. Zúčastnili se ho reprezentanti dvaceti zemí, od samotné Panamy, přes Austálii, evropské země, jihoamerické země až například po Čínu.

Složení českého týmu:
jezdci: Karolína Podhájecká, Ondřej Pavlíček
team manager: Gabriela Aujeská

Organizátoři měli co dělat, aby dodrželi nabitý časový rozvrh a jezdci zase aby týden téměř bez spánku a někdy i bez jídla vydrželi. Standardní den začínal v brzkých ranních hodinách, kdy se (ti co chtěli) sbalili do autobusu a vyrazili vstříc naplánovaným akcím, mezi nimiž samozřejmě nesměla chybět prohlídka Panamského průplavu, ale také prohlídka hlavního města, nebo i nákupy v místním western shopu. Návrat do hotelu byl vždy mezi druhou a třetí hodinou a o hodinu později už se vyráželo v "plné polní" na arénu, která byla vzdálená asi hodinu cesty autobusem a to především kvůli hustému provozu, který se často pohyboval rychlostí 5km/h.

Aréna se nacházela uprostřed jakéhosi Country Clubu, což byla rezervace o rozloze několik desítek (možná stovek) hektarů. K našemu potěšení velká krytá hala skýtala také velkou klimatizovanou jídelnu, ve které mohli jezdci a VIP pobývat, ikdyž nutno říci, že i s klimatizací tam bylo nesnesitelné vedro a vlhko. V Panamě právě začínala zima, takže den byl horký a vlhký a odpoledne přicházely vydatné bouřky.

Program zpravidla začínal okolo páté hodiny závodem pro místní jezdce. První den nás čekalo představení všech koní a následně jejich rozlosování. Každý jezdec měl tři koně - na každé kolo soutěže jednoho. Byli mezi nimi dobří i špatní, jak už to tak bývá :). Shlédly jsme tedy jízdy s rekordním a nepřekonatelným časem, ale došlo i na pády, které se naštěstí obešly bez zranění. V jednom kole jel každý jezdec jednou (seznam zemí se tedy za jedno kolo dvakrát protočil, protože každá země měla dva jezdce). Jezdilo se dlouho do noci a to že celé závody byli komentovány více méně jen ve španělštině to moc neurychlovalo. Zpravidla se tak končilo okolo půlnoci, někdy déle. Když se dojezdilo (teprve až když opravdu dojeli poslední jezdci - o půlnoci) se servírovala večeře. Nutno říci že jsme se po našich namáhavých výkonech těšili zpět domů na českou kuchyni, neboť rýže s fazolemi nebo pečený banán vás o půlnoci moc nezasytí :). Jednoznačně jsme si ale odvezli nespočet nezapomenutelných zážitků a nových zkušeností a také pár nových přátel, ikdyž žijí na druhém konci světa. Myslím, že mohu napsat za všechny co jsme tam byli, že jsme si to skvěle užili a bylo nám ctí reprezentovat naši zemi na tak velké akci!

Děkujeme NBHA CZ, že nám tuto zkušenost umožnila, také hlavnímu partnerovi závodu - firmě Organnact (něco jako jihoamerický Farnam), že celou akci zasponzorovala a naší skvělé koordinátorce týmu Gábině, která se o nás pečlivě starala a zapisovala vše co bylo třeba (třeba až do půlnoci).


Nutno samozřejmě dodat, že jsme se umístili na krásném 12. místě. Závod vyhrál tým Panama.

V International Derby z 13 startujících se Gábina umístila na 3. místě.

text: Karolína Podhájecká
foto: Gabriela Aujeská, Karolína Podhájecká, Panamská NBHA