Barrelová klinika s Terrym McCutcheonem 2013

05.10.2013

Začátkem srpna proběhla na ranči Halter Valley třídenní barelová klinika s amerických trenérem Terry McCutcheonem. Kliniky se účastnilo osm jezdců a deset koní. Abychom mohli kliniku co nejobjektivněji zhodnotit, požádali jsme účastníky kliniky o jejich názory.


Kristýna Tesařová, organizátorka kliniky, překladatelka, jezdkyně:

"Klinika se z mého pohledu vydařila, sešli se účastníci na dost vyrovnané úrovni, bylo na čem pracovat a všichni se snažili. Pokroky byly viditelné a hlavně jsme si vyzkoušeli, že i rychlé adrenalinové disciplíny se dají trénovat v klidu a že to tak funguje. Terry nezklamal, jako vždy se jezdcům věnoval na 200%. Snad odjížděli s pocitem, že jim to něco dalo. Moc mě to bavilo (i když překládání je fuška), společné večerní posezení bylo taky fajn (všem, co pomohli s přípravou, děkuju), a všem přeju, aby nově získané zkušenosti dokázali co nejlíp zúročit (a časem toho moc nezapomněli). Pro všechny mám ještě na památku společné foto s Terryho věnováním."

Lucie Humeni, jezdkyně:

"Klinika byla opravdu parádní. Terry naprosto skvělej tréner, vyslechl naše problémy, vše vysvětlil, ukázal, poradil a myslím, že já i Žofka jsme díky jeho radám udělaly pokrok. Když nám něco nešlo, tak mi ihned ukázal postup, při které se koník zklidnil a já si byla sama jistější. Kristýna - parádní překladatelka. S místem konání jsem byla taky velmi spokojená. Vážně nám klinika pomohla a doufám, že se bude zase někdy opakovat. Neváhala bych a jela znova :)"

Iveta Kubátová, jezdkyně:

"Tři dny na aréně s Terrym mi připomněly, o čem vlastně celé to naše neustálé a urputné snažení je. A nemusí jít nutně jen o rychlostky. Klíčem k jakémukoliv úspěchu totiž je, aby byl kůň i jezdec, jednoduše řečeno, v pohodě. Zní to tak lehce a samozřejmě, že vás nad tím nenapadne pochybovat, ale mě tyhle tři dny ukázaly, co všechno se za tím "v pohodě" vlastně skrývá, a že to není ani samozřejmé, ani snadné. Obnáší to obrovské úsilí, pevnou vůli, nekonečnou výdrž a především trpělivost, kterou musíte mít s koněm i sami se sebou. Důležité je vědět jak na to, mít plán a být si jistý, že pilot toho závoďáku, kterého mám pod zadkem, jsem já. Jsem přesvědčená, že Terry nám během těch tří dnů dal dokonalý plán toho, jak se stát dobrým pilotem a pomohl nám pochopit, že ani rychlostky nejsou jen a pouze rychlosti, o vás nebo jen o rychlém koni. Jde o souhru všeho dohromady a o správné sestavení byť zdánlivě nepotřebných kousků skládanky, které musíte bez zaváhání správně poskládat během pár vteřin trvající jízdy mezi barely. No, myslím, že nejsem jediná, kdo si začal uvědomovat, že závoďák je mnohem lepší řídit, než se jím jen nechat vézt. A když už jde o tu rychlost... víme, kde ji nabrat!"

Veronika Valdmanová, jezdkyně:

"Na kliniku jsem se těšila, protože jsem na Terryho slyšela samou chválu. Mé očekávání však klinika jednoznačně předčila. Samotné prostředí Halteru trochu napovídalo, že se klinika ponese v komornějším duchu a nejinak tomu bylo. Sešli se tam fajn lidi, se kterýma se dobře trénovalo. Obdivuju Kristýnu, která vše zorganizovala, celou kliniku tlumočila a sama stihla odtrénovat své dva koně. Terry je dle mého názoru úžasný člověk. Všem jezdcům a koním se věnoval s neuvěřitelným klidem a trpělivostí. Jeho podporující přístup mi dodal na sebedůvěře a chuti do práce. Na všechny naše dotazy vždy ochotně odpovídal. Nejvíce se mi na Terrym líbil jeho střízlivý názor na trénink barelových koní. Nikoho se nesnažil přesvědčovat, že jeho způsob tréninku je ten nejlepší možný. Klinika byla v duchu - tak to dělám já a je na vás, co si z toho vezmete. Sám nám doporučil, ať se nepřestaneme nadále vzdělávat a navštěvujeme i jiné kliniky, neboť z každé si můžeme něco odnést."

Pár slov o Terrym

Terry McCutcheon pochází z jedné nejznáměších trenérských rodin, otec i bratři jsou velmi úspěšní zejména v cuttingu a reiningu. On sám ale zakotvil u lasování, kde se stal mnohonásobným šampionem. V současnosti působí jako trenér rodeového týmu v South
Dakota University a jako lektor na North Central Texas College.

Jeho manželka Debbie a dcera Kayce se věnují barelovým koním, obě nasbíraly řadu ocenění.

Terry a jeho rodina se věnují přípravě mladých koní pro rychlostní a lasařské disciplíny a nápravě problémových koní. Jeden z barelových koní, se kterým začali a připravili ho na soutěžní kariéru - Dynamite Day, byl zařazen do síně slávy ApHC s 57 tituly a 7 krát jmenovaním jako nejlepší Appaloosa na ApHC World Championship Show.

FOTOGALERIE